Olomouc na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Olomouc
Domů - Portál OlomoucKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Olomouce, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Kaple sv. Jana Sarkandra

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Kaple sv. Jana Sarkandra

Fotogalerie:
Kaple sv. Jana Sarkandra
Kaple sv. Jana Sarkandra
Kaple sv. Jana Sarkandra
Kaple sv. Jana Sarkandra
Kaple sv. Jana Sarkandra
Freska - věznění
Kaple sv. Jana Sarkandra
Freska - mučení
Kaple sv. Jana Sarkandra
Epitaf

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Kaple sv. Jana Sarkandra

Schránka:
Přidej do schránky.

Kaple sv. Jana Sarkandra má bohatou historii: na začátku 15. století zde byla původně městská věznice - ta její část, kde byl Jan Sarkandr vyslýchán útrpným právem, byla přeměněna v letech 1672 - 1673 na kapli. Na jejích základech byla postupně v letech 1703 - 1704 a zejména 1721 - 1724 vybudována novostavba kaple charakteristické barokní podoby. Její výstavba a postupné úpravy byly součástí velkolepé stavební aktivity této městské části: univerzitních budov, semináře sv. Františka Xaverského, dominanty celého areálu kaple Božího Těla, považované dnes za nejvyspělejší dílo olomouckého barokního stavitelství vytvořené rukama místních umělců. K dalším úpravám Sarkandrovy kaple (výměna hlavního oltáře, úprava interiéru) dochází roku 1860 v souvislosti s Janovým blahořečením. Do současné podoby byla kaple uvedena v letech 1909 - 1912 pražským architektem Eduardem Sochorem; vyřešil problém výškového rozdílu terénu dvou okolních ulic rozčleněním kaple do dvou půdorysně stejných podlaží.

Dominantním prvkem je prostor střední elipsovité části s kruhovým podlažním otvorem, kterým proniká denní světlo z lucerny kopule až do podzemí. Exteriér této novobarokní stavby je doplněn působivou sochařskou výzdobou: nad schodištěm u kaple je socha sv. Jana Nepomuckého, v nárožním výklenku socha sv. Jana Sarkandra. Ve čtyřech rozích kopule jsou sochy čtyř: sv. Hedvika (patronka Slezska, odkud také pochází sv. Jan Sarkandr), sv. Pavlína - patronka Olomouce, sv. Ignác - patron investora kaple preláta Ignáce Panáka, a sv. Klement Maria Hofbauer-Dvořák, rodák z Tasovic u Znojma, který byl na počátku století svatořečen.

V interiéru lodi horní kaple je malba iluzivní a čtyři andělé od Jano Köhlera: první anděl s latinským nápisem "Ut sacerdos" (Jako kněz) s atributy kněžství, druhý anděl "Credidit" (Uvěřil) s atributy víry, třetí anděl "Tacuit" (Mlčel) s atributy mlčenlivosti - zapečetěná kniha a prst před ústy, čtvrtý anděl "Passus est" (Byl umučen) s atributy mučednictví; shrnuto: sv. Jan Sarkandr jako kněz uvěřil, mlčel a byl umučen. Pod okny v lodi jsou latinské nápisy "Mirabilis Deus in sanctis suis" (Obdivuhodný Bůh ve svých svatých - citát ze žalmu) a "Te martyrum candida - tus laudat exercitus" (Tebe Bože chválí bělostný šik mučedníků - citát z chvalozpěvu Te Deum).

Štukovou a figurální výzdobu lodi provedl Josef Hladík, zvláště výrazný je reliéf zvěstování Panně Marii nad vítězným obloukem. V presbytáři horní kaple jsou na stěnách malby ze života Janova od Jano Köhlera: vychází s Nejsvětější svátostí oltářní vstříc kozákům, dále Janovo mučení a jeho smrt. Nástropní freska od akademického malíře Jakuba Obrovského představuje nanebevzetí Panny Marie. Kolem celé horní kaple je latinský nápis, v překladu "Blahoslavený Jan vzýváním Ježíše, Marie a Anny krutost katanů přemohl". V oltáři horní kaple je zabudován velký ostatek sv. Jana.


Adresa a kontaktní informace:
INFORMAČNÍ CENTRUM OLOMOUC
NA HRADĚ
779 00  OLOMOUC 9

telefon:+420 603 282 975
telefon:+420 585 513 385
fax:+420 585 220 843

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°35'40,56"; E17°15'15,84"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Kaple sv. Jana Sarkandra
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 2017

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Olomouc
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena